My

Fundacja Podzielmy się to organizacja pozarządowa, której misją jest stworzenie świata, gdzie nikt nigdy nie jest głodny i gdzie nie marnuje się żadne jedzenie.

Jako akcja społeczna pt. "Podziel się Posiłkiem z Bezdomnymi" działamy od 2015-ego roku, a zarejestrowaną fundacją (KRS: 0000813769) jesteśmy od listopada br.

Od Wielkanocy 2015 zachęcamy mieszkańców całej Polski do tego, aby zamiast wyrzucić jedzenie, które zostało im po Świętach, zawieźli je do jadłodajni dla bezdomnych i ubogich osób. Dla tych osób, które nie są w stanie samodzielnie zawieźć świątecznych posiłków od 25 do 28 grudnia oferujemy darmowy odbiór jedzenia, które następnie przekazujemy instytucjom, jadłodajniom i schroniskom, które opiekują się osobami ubogimi i bezdomnymi.

Nasza akcja działa dzięki pomocy wolontariuszy - kierowców, więc zachęcamy do zgłoszenia się jako kierowcy już w te święta!

 

Początki – Wielkanoc 2015

Wszystko zaczęło się w Wielkanoc 2015 jak podszedł do mnie młody bezdomny mężczyzna i poprosił o 2 złote. Powiedziałam mu, że nie dam mu pieniędzy ale mogę kupić mu jedzenie. Poszliśmy do sklepu i tam okazało się, że największym marzeniem mojego nowego znajomego były jajka na twardo. Pomyślałam, że przecież ja mogę pojechać do domu, ugotować mu jajka i przywieźć po kilku godzinach. Umówiliśmy się na popołudnie a ja pojechałam do Babci na Wielkanocne śniadanie. Jak tylko dojechałam do domu to zorientowałam się, że przecież my mamy za dużo jedzenia na stole, na pewno wszystkiego nie zjemy. Wtedy wpadłam na pomysł, żeby napisać na Facebooku do swoich znajomych, aby zamiast wyrzucać jedzenie, które zostało im po Świętach zadzwonili do mnie. Akcja kompletnie przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Przez kilka dni po Wielkanocy jeździłam od domu do domu i zbierałam jedzenie od nieznajomych osób. Post, który wrzuciłam w Święta został udostępniony w całej Warszawie ponad 500 razy a ja odwiedziłam kilkadziesiąt domów i zebrałam dwa pełne bagażniki jedzenia, które później przekazałam Bezdomnym spod Hali Mirowskiej.

Pierwsza zorganizowana Akcja – Boże Narodzenie 2016

Na Gwiazdkę 2015 zdecydowałam, aby Akcja była lepiej zorganizowana. Utworzyłam wydarzenie na Facebooku pt „Podziel się Posiłkiem z Bezdomnymi” i czekałam na to co się wydarzy. Po raz kolejny Akcja odbiła się ogromnym echem wśród społeczności Warszawy. Na Facebooku swój udział zadeklarowało 1000 osób a kolejnych 1300 było zainteresowanych Akcją. Dodatkowo zgłosiło się do mnie około 20 wolontariuszy, którzy przez tydzień jeździli po Warszawie i okolicach i zbierali jedzenie a następnie przekazywali je do Jadłodajni przy Hospicjum im. Świętego Krzyża na Magazynowej 14. Tam jedzenie, które zorganizowaliśmy codziennie rozdawane było Bezdomnym. Ogromnym plusem ostatniej Akcji był też fakt, że bardzo dużo osób dawało mi znać, że mają jedzenie i z chęcią sami zawiozą je do Jadłodajni. W sumie w czasie między Świętami a Sylwestrem odwiedziliśmy 200 domów, skąd odebraliśmy jedzenie a drugie tyle osób zawiozło posiłki bezpośrednio do Jadłodajni lub miejsc, gdzie w Warszawie przebywają Bezdomni.

Wielkanoc 2016 – Druga edycja Akcji

Idąc za przykładem Akcji Bożonarodzeniowej zdecydowałam, żeby podczas tej edycji mniej skupić się na koordynacji kierowców, którzy będą jeździć od domu do domu i zbierać jedzenie a bardziej na zaangażowaniu mieszkańców całej Polski do samodzielnego przekazywania jedzenia Jadłodajniom. Zaprosiłam do Akcji jadłodajnie z całej Polski, dzięki czemu teraz jedzenie zwozić można nie tylko w Warszawie ale również w Łodzi, Krakowie, Poznaniu, Sopocie, Radomiu, Bydgoszczy, Katowicach, Białymstoku, Radomiu, Sosnowcu, Toruniu, Rzeszowie, Olsztynie, Lublinie, Włocławku, Opolu i Wałbrzychu. Kolejną zmianą są 2 osoby, które na stałe dołączyły do organizatorów Akcji: Krzyś Czajkowski, który zajmuje się technikaliami oraz Ania Rudnicka, nasz grafik. Wciąż bardzo potrzebujemy pomocy – zdajemy sobie sprawę, że nic by nam się nie udało bez pomocy wolontariuszy czyli naszych kierowców. 

Boże Narodzenie 2016 – Boże Narodzenie 2019

Od Świąt Bożego Narodzenia w 2016 roku nasza akcja znacznie przybrała tempa. Za każdym razem w Święta współpracujemy z kilkudziesięcioma jadłodaniami i jadłodzielniami w całej Polsce a około 350 kierowców przez 3 dni po Świętach (Wielkanoc – Od Lanego Poniedziałku, Boże Narodzenie od 26-ego Grudnia) odbiera jedzenie od darczyńców w całej Polsce a następnie zawozi je do lokalnych jadłodajni.

Ponieważ wiemy, że nie każdy jest w stanie samodzielnie zawieźć jedzenie do Jadłodajni, ciągle szukamy chętnych kierowców, którzy będą odbierać jedzenie od osób w jego mieście i zawozić do Jadłodajni, dlatego jeśli chcesz pomóc to zapisz się do tego formularza. Kliknij Tutaj.

Maria Skołożyńska

Prezeska Fundacji

Martyna Dakowska

Wice-Prezes Fundacji

Bartholomew Gander

Dyrektor ds. Technologii